Alaska Board of Fisheries Members Since 1975

Name Town Appointing Governor Term Start Date Service Until
Dannie GarroutteNinilchikHammond7/1/19756/13/1977*
Herman SchroederDillinghamHammond7/1/19751/31/1983
John KoroppAnchorageHammond7/1/19756/30/1977
Samuel DemientieffFairbanksHammond7/1/19757/1/1977
Gordon Jensen (C)PetersburgHammond8/17/19751/31/1981
Jim Beaton (C)JuneauHammond8/17/19751/31/1984
Nick Szabo (C)KodiakHammond8/17/19753/31/1982*
Calvin FairSoldotnaHammond6/14/19779/1/1979
Russ DunnAnchorageHammond7/1/19773/31/1978*
James HuntingtonGalenaHammond11/25/19771/31/1983
Chris Goll, Jr.AnchorageHammond4/3/19781/31/1983
Griffin QuintonAnchorageHammond10/15/19791/31/1983
Harry SundbergWrangellHammond4/21/19811/31/1984
Malcolm "Pete" IsleibCordovaHammond7/15/19826/30/1983*
Van AngasanDillinghamSheffield2/1/1983*6/30/1983*
Paul WellerKenaiSheffield2/1/1983*6/30/1983*
Ron GoesselStevens VillageSheffield2/1/1983*6/30/1983*
Ron Jolin (C)KodiakSheffield2/1/1983*6/30/1983*
Bill NicholsonDillinghamSheffield7/20/19831/31/1984
Bix BonneyAnchorageSheffield7/20/19837/1/1987
Jesse FosterQuinhagakSheffield7/20/19831/31/1989
Robert BlakeCordovaSheffield7/20/19834/30/1984*
Wayne KvasnikoffKodiakSheffield7/20/19831/31/1984
John GarnerJuneauSheffield2/1/198412/1/1986
Ron Jolin (C)KodiakSheffield2/1/198412/1/1986
Val AngasanDillinghamSheffield2/1/19841/31/1989
Jeri MusethElfin CoveSheffield2/1/198412/1/1986
Ernest CarterFairbanksSheffield5/7/19846/30/1988*
Gary Slaven (C)PetersburgCowper2/24/19871/31/1990
Joe Demmert, Jr.KetchikanCowper2/24/19871/31/1990
Mike HaggrenKodiakCowper3/1/19871/31/1988*
Bud Hodson (C)AnchorageCowper11/20/19871/31/1991
Bob LochmanKodiakCowper2/22/19881/31/1990
Mike ChihulyNinilchikCowper9/19/19881/31/1991
John HansonAlakanukCowper2/8/198910/31/1994*
Robin SamuelsonDillinghamCowper2/8/19891/31/1992
Bud IveyJuneauHickel2/1/19903/1/1991*
Deborah LyonsPetersburgHickel2/1/19904/27/1993
Mike Martin (C)AnchorageHickel2/1/19901/31/1993
Ken WardwellAnchorageHickel2/19/19914/17/1991*
Irving CarlisleSoldotnaHickel2/20/19911/31/1994
Loren CroxtonPetersburgHickel4/4/19914/17/1991*
Larry EdfeltAuke BayHickel7/22/19911/31/1996
Tom Elias (C)AnchorageHickel7/22/19911/31/1994
Trefon Angasan, Jr.NaknekHickel/Knowles2/1/19926/30/1998
Dick JacobsenSand PointHickel2/1/19931/31/1996
Kay AndrewKetchikanHickel5/12/19935/2/1994
Dick Bower, Sr.SoldotnaHickel2/4/19941/31/1997
Larry Engel (C)PalmerHickel/Knowles2/4/19943/8/2003
Virgil UmphenourFairbanksHickel/Knowles7/22/19946/30/2002
Dr. John White (C)BethelKnowles11/1/1994*11/18/2002
Dan Coffey (C)AnchorageKnowles2/12/19966/30/2002
Grant MillerSitkaKnowles2/12/19966/30/2002
Robert E. Dersham (C)Anchor PointKnowles/Murkowski3/3/19979/8/2005
Russell S. NelsonDillinghamKnowles7/1/19986/30/2004
Andy SzczesnySoldotnaKnowles7/1/20021/16/2003
Eric JordanSitkaKnowles7/1/20021/17/2002
Oliver HolmKodiakKnowles7/1/20021/15/2003
John Jensen (C)PetersburgMurkowski/Palin/Parnell1/20/2003Present
Melvan Morris (C)KodiakMurkowski/Palin1/20/20036/30/2011
Rupert AndrewsJuneauMurkowski1/20/20033/1/2007*
Art Nelson (C)AnchorageMurkowski1/21/20036/30/2007
Dr. Fred BouseFairbanksMurkowski4/20/20036/30/2006
Robert HeyanoDillinghamMurkowski7/1/20046/30/2007
Jeremiah CampbellSewardMurkowski9/13/200511/7/2008
Bonnie WillamsFairbanksMurkowski7/1/20066/30/2009
Larry EdfeltAuke BayPalin7/1/20076/30/2008
Howard DeloBig LakePalin7/1/20076/30/2010
Vince Webster (C)King SalmonPalin/Parnell7/1/20076/30/2013
Bill BrownJuneauPalin7/1//20081/7/2013
Karl Johnstone (C)AnchoragePalin/Parnell12/6/20081/27/2015
Janet WoodsFairbanksPalin7/22/20093/26/2010
Tom Kluberton (C)TalkeetnaParnell3/31/20106/30/2016
Mike SmithFairbanksParnell7/1/20106/30/2012
Sue JeffreyKodiakParnell7/1/20116/30/2017
Orville HuntingtonHusliaParnell/Walker7/1/20124/1/2019
Reed Morisky (C)FairbanksParnell/Walker2/6/2013Present
Fritz JohnsonDillinghamParnell8/1/20136/30/2016
Roland MawSoldotnaWalker1/28/20152/20/2015
Robert RuffnerSoldotnaWalker3/23/20154/19/2015
Robert (Bob) MumfordAnchorageWalker5/20/20153/14/2016
Al CainAnchorageWalker3/15/20163/27/2019
Israel PaytonWasillaWalker/Dunleavy7/1/2016Present
Robert Ruffner (2nd term)SoldotnaWalker7/1/20166/30/2019
Fritz Johnson (2nd term)DillinghamWalker7/1/2017Present
Karl Johnstone (2nd term)AnchorageDunleavy4/1/20194/17/2019
Märit Carlson-Van DortAnchorageDunleavy4/1/2019Present
John WoodWillowDunleavy5/25/2019Present
Gerad GodfreyEagle RiverDunleavy7/1/2019Present

* Dates uncertain

(C) Served as chair